Licence Creative Commons

Jak člověk pozná, že se ocitl v totalitě? /z diskuse/

11. 05. 2012
V diskusi mi Christabel předhodila otázku, jak vlastně člověk pozná, že je načase utéci ze země (a za případný cíl emigrace označila "svobodné USA"). Tak jsem se zamyslel a rozvedl takovou úvahu na to, jak vlastně společnost vnímá nesvobodu

USA jako etalon svobody padají od doby, co zavedli tamní Gestapo - pardon, chci říct "Homeland security". Osobní osahávací prohlídky - přesně stejné, jako dělalo Gestapo na nádražích - se šíří jako mor: z letišť na stadiony, pak do vlaků, pak do autobusů a nakonec i na dálnice.
Vládní agentury - zejména tedy DHS - jsou všemocné, mohou s kýmkoli udělat cokoli a díky jednomu z posledních obamových "executive orders" může být kterýkoli američan vaparizován (jestli si vzpomínáš na "1984"), pakliže ho některý z těch úřadů obviní z "terorismu". Protože Obama prohlásil celé USA za "válečnou zónu". Takže ano, relativní svoboda tam stále je, ale pilným úsilím federální vlády to jde do kytek.

Povídej se na toto video/krátký filmeček (dystopická vize všemocného Homeland Security, provádějícího masové zatýkání a chovajícího se k prohlíženým občanům jako Gestapo; mimochodem, jeden bývalý policista tvrdí, že se mu dostalo školení od DHS, které odpovídá právě takovým praktikám, jaké filmeček zobrazuje):

("Land of the free" by John Jensen, http://vimeo.com/7695488)
Všechno to, co se tam děje, by mohlo být realitou již teď: DHS a TSA k tomu má všechny zákonné pravomoci i legislativní podporu. Znáš salámovou metodu? Nejdříve byly osobní prohlídky jen na letištích, pak jen na stadionech, pak "jen" a "jen" a "jen"... A kde je přesně hranice mezi osobními prohlídkami stylu TSA; mezi tím, když jsou cestující vystoupeni z autobusu a na prohlídku čekají a mezi tím, když na prohlídku čekají pod namířenými hlavněmi samopalů Bezpečnosti, protože "co kdyby teroristi"?
A když se někdo nepodvolí, již dnes bezpečnostní agentury brutálně potlačují jakoukoli nespolupráci - z lidí klidně strhávají šaty, hází je na zem nebo se vyžívají v jejich týrání taserem. Je skutečně tak nemožné, že když bude TSA/DHS taserem opakovaně týrat ženu nějakého chlapa, která se neprovinila ničám jiným, než že se ohnala po slizounovi který v bezdůvodném osahávání zašel příliš daleko, její muž se jí vrhne na pomoc? A TSA/DHS ho zastřelí, protože "napadl úředního činitele" a "bránil výkonu vládní moci"?
Kde je přesně ta hranice? Kde se pak dnešní stav liší proti tomu videu? A jak moc se bude lišit za pár let, pokud se TSA rozšíří do ulic a bude náhodně zastavovat, osahávat a kontrolovat kolemjdoucí? Až budou v ulicích vojáci, protože "USA jsou válečná zóna"? A to se obávám volbami patrně nezastaví: všemocné Homeland Security propagovali a vytvářeli jak Bush, tak Obama a nedávno vyšla vládní zpráva, že se ta instituce vymkla kontrole a žije si vlastním životem. Jako onehdá KGB, které se vymklo z pod kontroly politbyra.

Na tom videu jsem si uvědomil jednu věc. V nacistickém německu to vypadalo stejně - a drtivá většina lidí to brala jak to bylo a neprotestovala. Stejně jako vypadají "divně" ti partyzáni na videu museli tehdejší většinové společnosti připadat protinacističtí partyzáni.
Tehdejší společnosti přišlo úplně v pořádku, když byli zatýkáni a mizeni nepřátelé režimu - Židé. Dnešní společnosti připadá úplně normální a v pořádku, když je zatknut nepřítel vlády - kdokoli označený za teroristu.
V obou případech dotyční zmizí, spravedlivého veřejného procesu se nikdy nedočkají - a všem je to jedno, resp. jim přijde, že je to asi na místě, když to dělá důvěryhodná vláda pro jejich bezpečí a blahobyt.

Protinacistický odboj na území Německa měl šance jen ze začátku - velká část byla velice rychle odhalena a zmizena do koncentráků. Stejně, jako na videu zmizí teroristy (pro jedny)/partyzány (pro druhé), bojující proti DHS. Přežilo pár opatrných, kteří dělali malé akcičky do konce války - přežívali cca. 7 let, než zemi osvobodily USA+GB+SSSR.
Dnes ale není žádná velmoc, která by šla šířit skutečnou svobodu. Když Obama zavede diktaturu Homeland Security gestapa v USA, nebude to 7 let, ale desítky let - a jelikož máme milionkrát pokročilejší technologie a kupříkladu systém Echeleon vytrvale filtruje veškerou nešifrovanou komunikaci na klíčová slova a boti a analytici DHS procházejí fóra a už párkrát na jejich základě zatýkali (ia na jednom mou spravovaném fóru se již PČR ptala po uživateli), nakonec by si přišli pro všechny. Proti státu a totalitě západního střihu se nedá bojovat - dá se jen utéct.

Já osobně mám tři indikace toho, kdy je společnost nesvobodná, nakročená k totalitě a je na místě seriózně uvažovat o emigraci. Jsou to
  1. všemocná policie/vládní složky. Je to nasnadě: když začnou policii procházet praktiky Gestapa či StB - od vynucování prohlídek přes beztrestné zmlácení kohokoli až po "mizení" lidí bez řádného soudu či na základě absurdních obvinění, je něco velice špatně. Policie má být služebník, ne někdo, kdo páchá občanům bezpráví a je přitom beztrestný (a občan bezmocný).
  2. snaha o absolutní dohled. Toto se nese ruku v ruce s tím prvním: absolutní moc vyžaduje absolutní dohled. Orwell to v "1984" dovedl k absurdnu s kamerami v ložnici - a v Británii již násilně přesunují "nepřizpůsobivé rodiny" do bytů, ve kterých jsou uvnitř (sic!) kamery úřadů a pokud policii neřekneš všechna svá hesla - od bankovnictví až po soukromý mail, dají tě za mříže na 2-5 let.
  3. snaha o úplné odzbrojení občanů. Toto vychází z dějiných zkušeností - od Šógunů přes Lenina, Hitlera, Castra a Maa: ti všichni zabavili všechny zbraně všem, kdo by se jim mohli postavit. Jak řekl J.A.Donald, "Cesta do otroctví zpravidla probíhá tak, že vám nejprve zabaví zbraně, pak vám seberou majetek a na konec vám řeknou, ať držíte hubu a tváříte se, že si to užíváte." A Orwell: "Totalitní stát může dělat velké věci, ale jednu věc udělat nemůže: nemůže dát dělníkovi v továrně pušku a říct mu, aby si ji vzal domů a měl ji v ložnici. Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala."
    Jakou motivaci může mít vláda k tomu, aby odzbrojila slušné a zákonů dbalé občany (protože zločinci se s legálním držení zbraní neobtěžují, že)? Jedině takovou, že se bojí, že by se postavili proti ní.
    A pokud vláda plánuje dělat tak strašlivé věci, že by to zákonů dbalé, slušné občany dohnalo k riziku ozbrojeného povstání - takových věcí se nechci dočkat. Pro dokreslení - JPFO udělali tabulkugenocid po státním odzbrojení vyhlazovaných.
Ale když se na to nezaměřuješ, většinou se ani nedovíš o těch excesech a zákonech. Jak jsem psal výše - Němcům v hitlerovském Německu připadalo vše úplně v pořádku a vláda se přeci jen starala o teroristy.
Já se na to zaměřuji a tak Británii posledních pár let považuji za policejní, semi-totalitní stát, kde bych nežil ani za milionový plat. A v okamžiku, kdy by se někdo pokusil vytvořit u nás všemocnou policii, mizet lidi bez veřejných soudů či zakázal zbraně začnu pracovat na emigraci. Jak jsem psal výše, proti státu se bojovat nedá - a když to lidem okolo přijde normální a v pořádku, ani demokraticky se to nezastaví. A pak je útěk jediná šance. Nechci být naivní jako naši Židé v roce '38, když říkali, že se jich spoluobčané před nacistickou vládní mocí zastanou...

Celkem studuji historii (nikoli co datumů, ale zejména co do společenského vnímání a reakcí) právě s ohleden na poučení a přijal jsem jednu věc: optimismus zabíjí. Je sebevražedné skládat naději v lidi, protože ti nic nezastaví: zvyknou si. Proto salámová metoda.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.