cover72>úvahy>Letní čas ku zotročení mas 


Nálepky

Psychologie války

Vznik nacionalismu

Zakazovači a bazény

Lovci čarodějnic

PR manipulátory

Nulová tolerance?

Plíživost totalit

Definice pravice&levic

Nebezpečné věci

Demokratičtí pokrytci

Negativa facebooku

Iluze racionality

Duševní vlastnictví

Znalci správna

Základní principy

Robinhoodismus

Škodí internet?

Zákaz hotovosti

Hnus kolektivismu

Zelené vraždění

Nevoluce

Až se k nám právo...

Socialní inženýři

Kolektivní rasismus

Nebezpečí aktivismu

Letní čas? Zlo.

Mlácení rasismem

Neviditelná ruka trhu

Licence Creative Commons

Letní čas ku zotročení mas

20. 08. 2010
Ať už si o Viktoru Rezunovi - alias Suvorovovi - myslíte cokoli, jedno se mu upřít nedá: jeho knihy perfektně vystihují "kreativního ducha socialistického smýšlení". Tedy - detailně propracované strategie používané totalitním státem pro podmanění mas. Velmi pěkná je z tohoto pohledu kniha "Volba", ze které je i následující citát - v tom spolu diskutuje operativec GRU vystupující pod označením "Večernice" a její učitel.

"Začneme s rozborem tvé písemné práce na téma 'jak si podmanit sto milionů svobodných občanů'. Řeknu ti upřímně, Večernice, že ne všechno z tvé práce jsem pochopil."
"Je to jednoduché. Představ si přehlídku na Rudém Náměstí. Řady po dvaceti lidech. V každém útvaru deset řad, to je dvě sta lidí.
Takových útvarů až za obzor. A všichni pochodují navlas stejným krokem, prostě nádhera. Každý útvar prodělává tvrdý výcvik po dva měsíce na májové oslavy a dva měsíce na říjnové. To nemluvím o každodenním, stále se opakujícím výcviku, který probíhá nezávisle na jakýchkoli oslavách. A to nejen v Moskvě, ale na všech místech Sovětského svazu. Je snad ve válce nutné pochodovat parádním maršem v přesných útvarech po dvou stech lidech? Je snad nutné ve válce zdvihat nohy do výše pasu a nepokrčit při tom kolena ani neodhalit ponožky? Musí se ve válce vypínat hruď k prasknutí a brada vystrkovat vpřed? Proč ztrácíme při výcviku vojska čas s takovými hloupostmi? A přece to všechno má svůj smysl. Donutit tisíce lidí děla to samé současně, přičemž jednají pouze podle příkazu a ne podle zdravého rozumu."
"O tom není sporu."
"To je také všechno. Jenom si musíš místo tisíců lidí představit stamiliony."
"Chceš donutit svobodné občany pochodovat vojenským krokem?"
"Jistěže ne. Hovořím o obsahu, ne o formě. Hlavní je, aby zadané úkoly byly prosté. Aby je vykonávaly stamiliony lidí současně. Je nutné donutit je dělat pravidelně naprosté hlouposti."
"Přemýšlela jsi o tom, jaké hlouposti by to měly být?"
"To je jednoduché. Můžeš například donutit celé lidstvo dvakrát ročně přeřídit hodiny."
"Čím bys chtěla lidi přesvědčit, aby to dělali?"
"Prohlásit, že se tím uspoří spousta energie."
"A neuspoří se snad?"
"Samozřejmě, že ne. Hlavní spotřebitelé energie jsou továrny. Ať přeřídíš hodiny dopředu nebo dozadu, továrny budou spotřebovávat stále stejné množství energie. Jedním velkých spotřebitelů je i doprava. Zase, nezávisle na posunu času budou dopravní prostředky spotřebovávat tolik, kolik budou potřebovat. Nebo například šachty. Tam je pořád tma. Začne směna, zapnou světla. Skončí směna, vypnou světla. Jaký je rozdíl, jestli to bude o hodinu dříve nebo později? Další velká spotřeba - veřejné osvětlení. Když je tma, světlo se zapne. za světla se nesvítí. Co na tom záleží, když posuneš hodinové ručičky?"
"Ovšem část energie spotřebovávají lidé ve svých domácnostech."
"Správně. Méně než jedno procento. Ale z toho procenta nejde zdaleka všechno na osvětlení. Brzy nadejde doma, kdy budou mít lidé elektrické žehličky elektrické nože. Nakonec budou mít všichni doma telefon, rádio a elektrické kino. Posuň čas jak chceš, ale spotřebu energie těchto přístrojů neovlivníš. Se světlem v bytech je to koneckonců to samé. V létě je světlo od rána, ať vstáváš v pět nebo v deset. V zimě je taková tma, že můžeš ručičky na hodinkách třeba ukroutit, ale posvítit si přitom musíš."
"Ty si tedy myslíš, že systém letního a zimního času nebude mít smysl?"
"Naopak, způsobí to škody. Obrovské ztráty."
"To nebude nikdo protestovat?"
"Dav není schopen samostatného uvažování. Přijme to jako nutnost a bude hledat další a další problémy. Pokud se nám podaří zavést deset takových hloupostí a celé lidstvo se jim podřídí, ovládneme svět. Beze zbytku."

Kontraproduktivnost letního času byla empiricky dokázána: v americkém sátě Indiana se letní čas do roku 2005 používal jen asi v 1/6 okresů. Aktivisté, bojující za celoplošné zavedení letního času se oháněli předpokládanými úsporami ve výši 7 milionů USD. Jaká ale byla realita? Po zavedení letního času náklady na energie naopak stouply, a to o 8,6 milionů dolarů. Nepřímé ztráty na životním prostředí, výkonnosti ekonomiky a lidském zdraví pak byly vyčísleny na 1,6 až 5,3 milionů dolarů.
Na tento článek jsem si vzpomněl v souvislosti s následující zprávou:
"Japonské ministerstvo životního prostředí spustilo kampaň Morning Challenge. Má přesvědčit Japonce, aby šli do postele o hodinu dřív a nesvítili.
Typická rodina prý může snížit svou uhlíkovou stopu o 85 kg/rok, pokud každý půjde spát o hodinu dříve. Základním atributem totalitního režimu je snaha řídit a regulovat vše a všechno, každý váš dech, každý váš pohyb, každou vaši myšlenku. Totálně a absolutně.
Zda environmentalismus směřuje k totalitnímu režimu, posuďte sami. Postup známe. Nejprve se to navrhne jako dobrovolné doporučení, pak se předpis nenápadně přitvrdí a nakonec je to trestné. Stejné to bylo s úspornými spotřebiči. Lze očekávat, že za 20 let bude vláda v 21:00 vypínat elektrické sítě, aby lidé MUSELI jít spát.


No není to milé?


Zpět na ostatní články

Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko

Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.