cover72>úvahy>Zákaz hotovosti podruhé a potišeji - aneb hurá do totality 


Nálepky

Psychologie války

Vznik nacionalismu

Zakazovači a bazény

Lovci čarodějnic

PR manipulátory

Nulová tolerance?

Plíživost totalit

Definice pravice&levic

Nebezpečné věci

Demokratičtí pokrytci

Negativa facebooku

Iluze racionality

Duševní vlastnictví

Znalci správna

Základní principy

Robinhoodismus

Škodí internet?

Zákaz hotovosti

Hnus kolektivismu

Zelené vraždění

Nevoluce

Až se k nám právo...

Socialní inženýři

Kolektivní rasismus

Nebezpečí aktivismu

Letní čas? Zlo.

Mlácení rasismem

Neviditelná ruka trhu

Licence Creative Commons

Zákaz hotovosti podruhé a potišeji - aneb hurá do totality

10. 03. 2011

Upozornění: tento text je worst-case scenario, reflektující snahy některých subjektů. Budoucnost může a patrně bude vypadat jinak - kupříkladu teď se všude rozlézá starý komunistický mor jménem "každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb" v rámci různých "Occupy", "Anonymous" a "základní příjmy".

Pamatujete ještě, jak se v červnu minulého roku Švédské banky, odbory a policie snažily zakázat jakékoli platby v hotovosti? Tehdy tyto zájmové subjekty zahájily masivní zastrašovací kampaň zhruba v duchu "když nebudete platit kreditkou, někdo vás přepadne a zabije" (samozřejmě to podaly pozitivisticky, aby to nevypadalo jako takové zastrašování - tj. na styl "kdybyste místo hotovosti používali platební karty, nikdo by vás přepadnout nemohl).
Jejich snaha tehdy vyšla naprázdno - lidé si uvědomili, že by z toho měly masivní prospěch jen banky (jež mají 4% poplatky z každé platby kartou - o tato 4% musí obchodník zvýšit ceny zboží, takže tímto zároveň gratuluji všem, kteří jim sedli na lep a snaží se platit kartami co nejvíce ve snaze vyhrát v pofidérních soutěžích o nejnadšenějšího uživatele platebních karet), úředníci, jež by měli daleko lepší přehled o finančních možnostech lidí a tudíž jim mohli napálit další daně (vč. automatické z každé jedné platby/transakce), velkých obchodníků (jimž by na poplatcích za terminály pomřela malá konkurence) a všelijakých šmíráků, kterým nevyhovuje že netuší, co, kdy, kde a s kým si kupujete v hotovosti.
Plus je tu ten malý detail, že finanční ztráty způsobené kriminalitou v bezhotovostním platebním styku dosahují řádově vyšších úrovní, než ty týkající se "klasických" peněz (viz časopis "Policista.cz").

Banky a ouřadové tedy prohráli přímý útok skrze doomsaying a museli změnit taktiku. I zeptala se Erste group svých klientů, proč neplatí kartou ještě a ještě víc - resp. co by se muselo změnit, aby platili kartou raději, než hotovostí - a zjistila, že jim vadí pomalost terminálů, otrava s PINem a tak. Což se dá snadno řešit, že - takže Česká Spořitelna (další banky budou téměř jistě následovat) v roce 2012 zavede speciální, bezdotykové platební karty.
Založené na technologii RFID. Jen si pípnete - a máte zaplaceno. Bez PINu. Ani nemusíte otevřít peněženku.
Takže teď si přečtou z e-občanky vaše ID občana, z OpenCard MHD vaše jméno a příjmení a z vaší kreditky vaše bankovní klientské číslo. Na dálku pěti metrů. No není to úžasné?

"Pouhá" úplná náhrada hotovosti platebními kartami (což si Erste group vytkla jako oficielní cíl!) ale umožňuje, aby člověk jednu z elektronických šmírkaret nechal doma. Čímž by sledování bylo neúplné - takže musíme jít dál, soudruzi!
Progresivci z Rumunské BCR tak přijali Výzvu a dokázali propojit platební kartu s Bukurešťskou legitimací na MHD - tak tamní občané získali OpenCard+kreditku v jednom. Way to go. V Chorvatské ECB to samé. Krom toho se plánuje propojení platebních karet s mobily. A vznikají technologické demonstrátory a projekty mobilů, zabudovaných do oblečení či - perspektivně - dokonce implantovaných pod kůži.
Takže možný budoucí vývoj?

Výsledkem je společnost, která se více či méně dobrovolně přetransformovala v totálně sledovanou a totálně ovládanou. Stát (a na něj napojené korporace) ví o všech všechno, jakýkoli nesouhlas je ilegalizován a kriminalizován.
Zločin samozřejmě nevymizí - jak kvůli korupci, tak kvůli "potřebě" Státu mít strašidlo na vovčany a potřebě korporací a represivních složek státu mít někoho na "špinavou práci".
Aneb jak to stručně, jasně a výživně vystihl pan Drahovský, "Sto percentná kontrola občanov, ktorí by bez použitia karty a zaevidovaní v elektronických systémoch nemohli ísť ani na WC."

Možná si říkáte, že přeháním. Že jsem paranoik. Nebo že si lidé hotovost vzít nenechají (pokud si myslíte toto, tak se podívejte na zákon 254/2004 Sb. o omezení plateb v hotovosti, který vám drze přikazuje, že jakoukoli platbu přesahující 365 000 Kč prostě *musíte* provést přes bankovní účet - pokud byste se vyhnuli dozoru státních šmíráků, dostanete pokutu minimálně 10 000 a nejvýše 5 milionů korun!). Jistě to tak může být - výše popsaný scénář je totiž "worst case scenario", který ke svému uskutečnění potřebuje nulovou resistenci a dostatek financí a stability Systému, jakožto i absolutní voccovitost majority občanů.

A jak ukazuje historie, i vovcovití vobčané se začínají trhat, když se jim něco cpe příliš - jen si vzpomeňte na "rouhačské řeči" o OpenCard. O trošku více skandálů a technických problémů - a vovčané by přešli od slov ("OpenCard je korupční zlo, ale stejně si ho koupím, protože má slevy") k činům ("Tohle už je moc, na OpenCard kašlem a jestli nám ji magistrát bude nutit, tak jim vymlátíme vokna a budem jezdit načerno"). Krom toho se do koleček Systému poslední dobou začíná dostávat stále více písku - korupčníci a zločinci se v politice řežou mezi sebou, model půjčování si donekonečna se hroutí, centrální banky se snaží zničit měny, lidé přestávají věřit bankám a Státu...
Pokud se tedy bezkontaktní bezhotovostní platební styk nikdy nerozmůže nad 50% plateb; pokud bude nadpoloviční většina lidí včas informována a viditelně a hlasitě se postaví integraci OpenCardu (místo kterého jde - jen tak mimochodem - použít za stokorunový příplatek papírovou známku) s platební kartou a integrovaným elektronickým občankám s bezkontaktním čipem a bude protestovat proti sledování a zneužívání kamer, celý proces se přinejmenším výrazně prodlouží (třeba až za horizonty životů ctěného čtenářstva i mé nepatrné osoby), nebo dokonce úplně zhroutí.
Stejně tak pokud se pár "trendsetterům" podaří masivně vrátit "do módy" klobouky a'lá 1930's, kamerový systém zajde na krempách (kamery nelze přesunout níže, protože by neviděly skrze dav). Pokud se mezi mladistvými delikventy a sprejery - třeba po nějaké on-line hře - jako oblíbená zábava rozjede sprejování kamer či ničení radarů páčidly, i zde jednoduše dojdou peníze a byrokraté to vzdají. Pokud se zbývající nepřátelé BKPK spojí a budou nakupovat v jednom obchůdku, ten tím nebude nucen zkrachovat/přejít na BKPK (protože bude mít dostatečné příjmy v hotovosti). Pokud se po zavedení e-občanek najde "zlolajný element", který se bude procházet metrem s generátorem EM pole z magnetronu v batohu a bude lidem smažit čipy na občankách, úřady budou zahlceny výměnami a náklady, lidé budou otráveni neustálým chozením si pro nové občanky a celá iniciativa krachne. A tak by se dalo pokračovat do nekonečna.

Článek je tedy toliko snahou o ucelenou projekci nynějších snah některých zájmových subjektů do budoucnosti.
Jinak řečeno, jedná se o další kolo "politického souboje o postoje obyvatel" - kde na jedné straně stojí "Stát" se svými šmírovacími a represivními složkami a banky (kterážto strana svými zlodějinami a krachy pilně pracuje na diskreditování sebe sama) a na straně druhé nehomogenní směska libertariánů, konzervativců a lidí opatrných a/nebo staromilských.
Ta strana, která na svou stranu zvrátí postoj občanů, vyhraje - a té, která prohraje, zbydou jen plané řeči.
Zpět na ostatní články

Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko

Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.