Smith&Wesson M&P 15-22 MoE

Historie zbraně a filosofie použití | konstrukce | spolehlivost | galerie

Došel jsem nedávno k závěru, že se mi zachtělo samonabíjecí malorážky kapotované do tvaru AR. Prve jsem na tu myšlenku přišel, když jsem v Dave Western viděl "HK416" od Umarexu; při koupi 1911.22 mi to připomněl "Walther" "M4.22" a pak jsem narazil ještě na "rakouský SCAR", to jest ISSC Mk.22. Logika za celou věcí byla poměrně triviální: AR-15 je pěkná a ergonomická zbraň, kterou jsem chtěl dlouho; 40 000 na Par Mk.3 jsem ale neměl a ceny střeliva 5.56x45 jsou také nemilé. Takže když můj známý zval na střeleckou akci s AR-15 a já prošel svůj arsenál, vrátil jsem se k myšlence "malorážkové AR-15" a jal se shánět informace o tom, co bude nejlepší volba.

Pátrání zprvu přineslo značné rozčarování. Rychle jsem totiž zjistil, že je to všechno "bláto" a šmejd.
ISSC je hliník, který sice vypadá pěkně zvenčí, ale vnitřnosti se po pár stovkách výstřelů ošoupou a doslova zlámou. Umarexí "AR-alike" je zřejmě šmejd, odlévaný ze slitin jako plynovky a s příšernou konstrukcí. A právě na fóru, kde kritizovali ISSC a materiály Umarexu byla zmínka, že "když už taktická malorážka, tak M&P15-22". Tak jsem se na to podíval a po pár hodinách studia shledal, že tato variace na AR-15.22LR je z toho lepšího, co se dá sehnat: spoušťové ústrojí odpovídá AR-15 a za "dospělé" díly je zaměnitelné, rozborka odpovídá též, má funkční tlačítko vypouštění závěru... A hlavně, závěr je z poctivé oceli.
Jediný detail: upper i lower reciever jsou z polymeru; a můj oblíbený reviewer "NutNFancy" má za to, že se v horku mění mechanické vlastnosti toho polymeru, ten měkne a když se člověk o zbraň opírá, hýbají se i raily a s nimi bipod. Plus u "starších" sérií měli problémy s vyhazovačem, který pak S&W předělával - ale o tom více v kapitole konstrukce.

Historie zbraně a filosofie použití

S&W 15-22 byla představena na veletrhu SHOT 2009 a je vlastně symptomatickou pro stav, v jakém se nachází americká střelecká veřejnost. SHOT 2009 se nesl v duchu mánie po samonabíjecích kulovnicích řady AR-15, protože byla první na ráně v očích anti-gun médií a zejména Obamy, který se nijak netajil tím, že "zbraně jsou špatné, áno" (a pro něj, jakožto kolektivistu posedlého získáváním moci nad ostatními lidmi, nepochybně špatné jsou) a nejlepší by bylo je zakázat, počínaje "útočnými puškami". Druhým symptomem je razantní vzrůst cen střeliva: od dob studené války se ceny .223Rem zpětinásobily, což ještě umocnilo... Vítězství Obamy. Ano, kromě nákupní horečky po "Demokraty" nelibě nesených AR-15 se všichni vrhli i na střelivo a nakupovali do zásoby. Kde poptávka roste a nabídka klesá, roste i cena... A do toho ekonomická krize, kde byla úspora 15 dolarů na každém zásobníku vystřílené .22LR oproti .223Rem dost znát. Výsledek byl předvídatelný: na trhu vznikla značná poptávka po malorážkových AR-15 jak pro tréning na "dospělou" platformu, tak pro zábavný plinking, lov a přežití v přírodě.
Z toho profitovali jak výrobci konverzních kitů, tak samozřejmě i výrobci. První se rozhoupal výše zmíněný Umarex, který uplatil Colt k pronájmu loga a jména a na bázi "univerzálních" vnitřností postavil svou "pseudo-M4". Smith&Wesson zvolil jinou cestu: narozdíl od Umarexu již několik let vyráběl své vlastní, "dospělé" AR-15 pod označením M&P (Military&Police) 15. Vyšel tedy z konstrukce M&P15 a zkonstruoval zcela novou zbraň, která má ovládání identické s "dospělou" ráží - včetně detailů jako funkčního záchytu závěru a pojistky se správnými pozicemi - a od silnějšího bratra si vzala i spoušťové a bicí zařízení a obecně konstrukci; závěr se podobá tomu z konverzních kitů. Inženýři S&W ale nechtěli vytvořit jen další "cvičnou AR-15": jejich dílo měli být víceúčelové a užitečné, mělo naskočit na vlnu "taktických malorážek". Patrně i proto zvolili upper i lower reciever z polymeru narozdíl od standardních hliníkových, čímž se dostali na hmotnost pouhých 2,5 kg (holá zbraň bez zásobníku)!
V ČR se prodávají dvě varianty: klasická "basic" verze katalogového čísla 811030 a v Alliancze pak vedou variantu s doplňky od Magpulu a mířidly MBUS, "15-22 MoE" kat. čísla 811034. Vzhledem k tomu, že cenový rozdíl mezi oběma variantami 15-22 je pouhých 1 710 Kč, přičemž samotný set mířidel MBUS stojí 3 358 Kč byla má volba poměrně jasná a domů šel MoE.

Konstrukce

Hlaveň o délce 419 mm (16,5'') a vnějším průměru 17mm je z uhlíkové oceli třídy 4140, drážkovaná se stoupáním 1:15''. Na jejím konci se nachází standardní závit 1/2x28'', ve kterém je zamontovaný tlumič plamene (u malorážky užitečný spíše jako ochrana ústí). Do upperu je nasunuta zevnitř a zvenčí zajištěna šroubem, který ji obepíná; v této oblasti je upper zevnitř vyztužen ocelovou vložkou. Pevnou součástí hlavně je vyhazovač, který se od ní táhne do kontejneru pro závěr na kovové tyčce.
Na hlaveň, resp. její uchycovací šroub je připevněno předpažbí se čtyřmi lištami Picatinny (Mil.Std.1913); ty vypadají jako odlévané a hrany mají zaoblené - vizuálně tedy žádný zázrak, ale na druhou stranu neřežou do ruky a není potřeba pořizovat krytky lišt.
Závěr je dynamický, z oceli, a oproti "dospělému" systému proto slučuje nosič závorníku a závorník do jednoho celku, který je oproti "plné ráži" zkrácený: končí de facto zápalníkem, tj. tam, kde je u klasické AR-15 jen vybrání pro kladívko. Podobnou měrou je zkrácen celý mechanismus zbraně: vratná pružina se neskrývá v pažbě - buffer tube je zaslepená, ale odpovídá civilnímu provedení AR-15 a vyzkoušel jsem, že se pažby bez problémů dají měnit za ty z dospělých modelů -, ale táhne se nad závěrem dozadu k plastovému dílu, který se ve složené zbrani opírá o zadní část upperu (tj. o ono zavaření buffer tube). Tento zadní plastový díl slouží zároveň jako zadní doraz závěru a zároveň jako buffer. Doraz závěru a závěr samotný jsou spojeny ocelovými kolejničkami, po kterých závěr zaklouzává; to vše se ovšem děje přímo v polymerovém upperu. Navzdory k pochybám, které takové uspořádání může vzbuzovat, je konstrukce dimenzovaná dostatečně: když projdete fórum S&W, vícero lidí zbraní nastřílelo přes 11 000 ran a výrobce sám nabízí - pakliže bydlíte v USA a registrujete se u něj do dvou týdnů po koupi - doživotní záruku na materiály a zpracování. V již výše zmíněném testu TNP dva exempláře 15-22 podrobili zátěžovým testům s rychlým vystřílením stovek ran bezprostředně po sobě a ani takto uvolněné teplo nezpůsobilo žádné problémy co do spolehlivosti nebo materiálů (až na výše zmíněné podezření na měknutí polymerových railů, které pak mohou více pružit a tedy zvětšovat faktické vůle v nasazeném příslušenství, když je toto podrobeno tlaku.)
Spoušťové a bicí ústrojí přímo vychází z "dospělé" M&P15 , takže je plně zaměnitelné s doplňky pro celou rodinu AR-15 a navíc se stará o to, že zápalník dostane dostatečný impuls k odpálení i méně citlivého střeliva.
Z toho vyplývá, že klasická a podobná jako u dospělého modelu je i pojistka, jejíž polohy odpovídají předloze. Nutno dodat, že se jedná o pojistku spouště: pokud držíte spoušť a odjistíte, zbraň spustí.
Zásobníky si S&W vyrábí proprietární, aby umožňovaly funkci skutečné páčky vypouštění závěru (což je mezi malorážkovými variacemi na téma AR-15 výjimka, většinou se jedná o nefunkční dekoraci). Výrobce se zbraní dodává jeden 25-ti raný, mimo to se vyrábí ještě stejně vypadající, leč s kapacitou omezenou na 10 ran (jak říkají jiní recenzenti, "pro ty komunistické ze států USA") a konečně zkrácený desetiranný, který dle mého subjektivního soudu zbrani sluší více, ale celosvětově je k nesehnání (podle dovozce jsou dodací lhůty na zásobníky obecně okolo jednoho roku). Mají na sobě tlačítka, kterými si můžete pomoci při nabíjení. Tlačítko vypouštění zásobníků je zvětšené pro snazší zmáčknutí; vzhledem ke konstrukci plast-do-polymeru bych ale rychlé přebíjení s nějakým rvaním zásobníků moc nezkoušel.
Mířidla se liší podle modelu: máte na výběr mezi sundávacími "M-16A2-style" u základního modelu (jsou plně kompatibilní a použitelná s dospělou AR-15) a Magpul MBUS u modelu "MoE".
Mluvě o Magpulu - model MoE má od tohoto výrobce doplňků nejen mířidla, ale i pažbu (která má ovšem méně pozic, než M-4-style na modelu záladním), pistolovou pažbičku, která má zdrsnění podobně jako pažba H&K USP (což je asi jediný druh "plastové" pistolové rukojeti, který mi neklouže v silně zpocené ruce - takže spokojenost) a jednobodový úchyt pro řemen.

Spolehlivost

Samonabíjecí malorážky obecně nejsou etalony spolehlivosti: dynamický závěr, značné rozmezí prachových složí, nespolehlivé zápalky a přeolejované nábojnice si vybírají svou daň. zejména konverze mají mnohdy problémy právě s vyladěním hmot. Ne tak M&P 15-22, protože to není konverze, ale zbraň od počátku vysloveně stavěná pro malorážkové náboje, byť na základě rodiny "dospělých" M&P .223. Na M&P 15-22 tak snad celý internet pěje chválu, jako tento pán:

V době psaní mého článku jsem na své S&W 15-22 vyzkoušel 12 různých druhů střeliva. Jediné, které nepřebíjelo pořádně, byly CCI CB-long (ale no tak - ty nikdy nebyly určeny do samonabíjecích zbraní) a nějaké šmejdy od Remingtonu s nestandardně velkými střelami, které dobře nefungují v ničem. Mimo tyto prostě střílí... A střílí... A střílí. Žádné nepřebití, žádné selhače, žádné zádržky. Dutá špička, pevná, 32 i 40 grainů... Dokonce i divné 60grainové Aguila subsonic... V 15-22 všechno funguje perfektně. Standard Velocity, High Velicoty střelivo, podzvukové a všechno ostatní, co jsem doposud zkusil. Všechno fungovalo s téměř nudnou dokonalostí.

Co se mých vlastních zkušeností týče, měsíc po nákupu zbraně jsem z ní vypálil přes 1500 střel Federal American Eagle HV a sypaných Lapua SK SV, přičemž zbraň samotná má 100% spolehlivost - ani jedno FTE, FTF, selhač... Nic. I na střelnici v dešti, s trochu zmoklým střelivem, 15-22 šlapala ukázkově, jenom syčela. Dokonce se mi nestal ani jeden FTE způsobený tím, že se Federal American Eagle zvětší, zasekne a já jej musím z komory páčit nožem - což se mi běžně děje u 1911.22
Velmi sympatické je, že zbraň kromě HV střel "žere" i Standard Velocity. Podzvukové výrobce výslovně zakazuje/nedoporučuje, pravděpodobně pro možnost uvíznutí střely v hlavni.
Spolehlivost je ale podmíněna tím, že zásobníky nabíjíte "dvojřadě" - jinak máte problém. A obecně, zásobníky jsou limitující prvek zbraně. Za dobu co ji mám se 4x stalo, že se náboj v zásobníku vzpříčil. To není zbraní, ale zásobníkem: ten prostě podal náboj pod úhlem 45°, což zbraň přirozeně nemohla nabít. Zásobníky se musejí nabíjet dvouřadě, náboje musí dosednout a nesmí jich tam být příliš: jakmile přesáhnete 25střel v zásobníku - což se při nabíjení z hromádky nábojů stane snadno, první náboj (který jste nabíjeli poslední) má správný úhel a zasune se správně; ten druhý ale vybočí pod úhlem 45° a máte problém, což někdy ásleduje i s dalšími dvěma náboji. Já nabíjím 20 ran a v této konfiguraci jsem nezaznamenal jediný problém ani při rychlopalbě-kropení.


V roce 2010 minimálně třem lidem stalo, že jim zbraň vypálila "Out Of Battery", tzn. bez uzavřeného závěru: vytahovač prostě odpálil zápalku .22 náboje, jako kdyby byl zápalníkem. Nepotěší. Střelcům se nic nestalo - v tomto kontextu mne také napadá, jakou zásluhu má na ochraně obličeje střelce od plynů z OOB odpáleného náboje deflektor nábojnic -, vytahovač se poroučel a S&W ve státech promptně dodal náhradní díly, protože se snaží skórovat příkladnou podporou zákazníků; tady bych si na nový vytahovač počkal, takže doufám, že se mé zbrani taková nehoda vyhne. Poučení? Tím spíše nosit brýle, jako preventivní protiopatření 15-22 svědomitě čistit - zejména vytahovač, rampu a komoru - a nepoužívat Winchester Xpert22, který se vyskytl u dvou ze tří nehod.
Na každý pád S&W konstrukci trošku předělali, aby OOB odpalům zabránili: jestli máte updatovanou verzi poznáte podle závěru, kde je fix vidět v podobě výstupku na vytahovači a modré pružiny: to 1) brání rotaci vytahovače, 2) má silnější vratnou pružinu, která bezpečněji doráží závěr. Má zbraň pořízená v červnu 2012 je již této nové varianty. Tato verze je S&W zmiňována jako "latest spec", tzn. "podle posledních úprav/standardů" a také řeší problémy se spolehlivostí, které měly některé z dřívějších exemplářů: srovnejte záseky před opravou a bezproblémovou střelbu po opravě.Jiná závada, která se čas od času objeví, je samovolně se uvolňující
zajišťovací šroub hlavně. Uživatelé na to v řadě případů ani nepřijdou, přitom právě tato "závada" může být příčinou špatné přesnosti. Diagnostika jsou dva body nakreslené skrze otvory v railech, jeden na hlavni a druhý na šroubu, přičemž pokud se po cca. 100 výstřelech pootočí, máte problém. Řešení je v tom případě teflonová páska a dotažení momentovým klíčem na 27 Nm; prve ovšem musíte pořídit či vyrobit klíč na onen šroub, což je de facto dutá trubka, která má na konci výstupky, které zapadnou do drážek onoho zajišťovacího šroubu. S tímto souvisí i "viklání se hlavně". Nu a to jsou jediné dvě závady, o kterých jsem se dočetl, že se na S&W M&P 15-22 projevovaly
Podotýkám, že uchycení hlavně do upperu je mechanicky tak akorát: nedělá problémy při střelbě, ale musíte na něj dávat pozor, když se na zbrani vrtáte. Z USA je znám případ špatného puškaře, který chtěl vyměnit krytku plamene za jiné zakončení, zbraň upnul do svěráku za upper a hlaveň vyrval ze závitu - tím byla zbraň zcela znehodnocena. Když chcete manipulovat se závitem na konci hlavně, je bezpodmínečně nutno upnout do svěráku hlaveň za použití měděných podložek.

Rozborka

Pozn.: větší fotky najdete dole v galerii.
V začátku kopíruje tu u AR-15: vytlačíte zadní pin na lower recieveru, "zlomíte" zbraň, za madlo závěru vytáhnete z kontejneru závěr a čistíte. Dále můžete rozebrat celek závěru s kolejničkami a bufferem, a to sice takto: závěr stáhněte po kolejničkách cca. o 1cm a následně zatlačte zepředu (ve směru střelby) na vodící trn vratné pružiny. Na zadním plastovém bufferu je trn pružiny uchycen mezi dvěma kolejničkami, a touto operací se mezi kolejničky dostane zúžená část. Vodící trn pak můžete vyndat z kolejniček (tahem nahoru), sundat vratnou pružinu, vodící trn vysunout směrem dopředu a pak vám již nic nebrání v tom, abyste - opět směrem dopředu - sundali z kolejniček i vlastní závěr.
Sborku přorozeně provedete opačným postupem.

Odkazy

Galerie S&W M&P 15-22


Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
/img/zbrojnice/15-22_hlaven_raily.jpg s přesnějšími specifikacemi